Kategorie: Články

Tlumiče hluku a moderátory zvuku

Tlumiče hluku a moderátory zvuku (Psáno pro www.california15.cz) Budeme se zabývat touto problematikou pouze z pohledu držitelů a i výrobců zbraní Flobert, tedy zbraní , použji-li citaci platného znění zákona 119/2002 „ palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4 mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě“ . Tyto zbraně jsou zařazeny do kategorie C-I. Mezi držiteli zbraní je i nemalé množství těchto zbraní uvedených na trh podle dřívější verze výše citovaného zákona, tedy zbraně s energií do 7,5J, zařazených do do kategorie D.

Tlumiče hluku a moderátory zvuku

(Psáno pro www.california15.cz)

Budeme se zabývat touto problematikou pouze z pohledu držitelů a i výrobců zbraní Flobert, tedy zbraní , použji-li citaci platného znění zákona 119/2002 „ palné zbraně určené pro náboje typu Flobert, náboje ráže 4 mm M20 nebo úsťovou kinetickou energií střely srovnatelné střelivo určené pro výcvik ve střelbě“ . Tyto zbraně jsou zařazeny do kategorie C-I. Mezi držiteli zbraní je i nemalé množství těchto zbraní uvedených na trh podle dřívější verze výše citovaného zákona, tedy zbraně s energií do 7,5J, zařazených do do kategorie D.

Abychom pochopili celou problematiku, musíme ještě jednou nahlédnout do platného znění zákona o zbraních a zjistíme:

Příloha č. 1 k zákonu č. 119/2002 Sb.

Vymezení zbraní a střeliva

ČÁST PRVNÍ

DRUHY ZBRANÍ

1. Střelná zbraň - zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie při výstřelu, zkonstruovaná pro požadovaný účinek na definovanou vzdálenost.

2. Palná zbraň - střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění chemické energie.

Za palnou zbraň se považuje také předmět, který lze uschopnit k vystřelování hromadné nebo jednotné střely nebo jiného projektilu působením okamžitého uvolnění chemické energie, jestliže má vzhled palné zbraně a v důsledku své konstrukce nebo materiálu, z něhož je vyroben, může být uschopněn ke střelbě.

3. Plynová zbraň - střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie stlačeného vzduchu nebo jiného plynu.

4. Mechanická zbraň - střelná zbraň, u které je funkce odvozena od okamžitého uvolnění nahromaděné mechanické energie

 

Jenom pro upřesnění „plynová zbraň“ je „vzduchovka“ např. na bombičky s CO2, „ mechanická zbraň“ např. klasická zlamovací „vzduchovka“. Právní puristé mi jistě toto zjednodušené vysvětlení prominou.

Je však jasné, že ani plynové, ani mechanické zbraně nejsou zbraně palné.

A ještě jedna, ujišťuji vás, že poslední citace zákona:

§ 6 Zbraně kategorie C

Zbraněmi kategorie C jsou

e) tlumiče hluku výstřelu, kterými jsou zařízení určená pro použití s palnou zbraní a konstruovaná pro celkové snížení hluku výstřelu při ostré střelbě, a to včetně snížení hluku výstřelu ve směru střelby.

 

Termín moderátor zvuku nebo hluku čeká legislativa nezná.

Z výše uvedeného můžeme vyvodit, že zákonodárce nehodlal řešit problém tlumiče hluku pro plynové a mechanické zbraně. Naopak tlumiče hluku pro palné zbraně jakékoliv kategorie, včetně C-I nebo D, jsou zbraněmi (doplňky) kategorie C, se všemi důsledky z toho plynoucími.


Vydáno: 10.6.2021 16:18 | 
Přečteno: 2376x

 | Hodnocení:Komentáře jsou automaticky uzavřeny 180 dnů po vydání článku.

Komentáře rss

stop Uzamčeno - nelze přidávat nové příspěvky.

Nebyly přidány žádné komentáře.